دستگاه آنالیز بدن BODY ANALYSIS چیست و کاربرد های آن چیست؟

دستگاه آنالیز بدن inbody دستگاهی است که با استفاده از امپدانس الکتریکی ، بدن فرد را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد و یک تجزیه و تحلیل منحصر به فرد برای هر شخص ارائه می دهد که براساس این بررسی انجام شده می توان بهترین رژیم برای لاغری و برنامه ورزشی که خاص هر فرد است را برای فرد تبیین کرد و به او داد . دستگاه آنالیز بدن inbody برای همه افراد از کودکان گرفته تا افراد مسن قابل استفاده است .

کمپانی InBody کره جنوبی بزرگترین و مطرح ترین کمپانی تولیدکننده تخصصی دستگاه های آنالایزر ترکیبات بدن در دنیاست که با دارا بودن دفاتر مرکزی در ایالات متحده آمریکا، اروپا، ژاپن و چین و با پشتوانه علمی و فنی فوق العاده قدرتمند با تکیه بر تأییدیه های معتبر بین المللی نظیر FDA آمریکا، Medical CE سطح اول اروپا و تکنولوژی های انحصاری متعدد ثبت شده در US Patent ، Canada Patent ، Japan Patent و … توانسته به غول تولید آنالایزر بدن در دنیا تبدیل شود.

دستگاه های کمپانی InBody با بکارگیری روش BIA و اندازه گیری مستقیم و بخش بخش اندام های بدن، قادرند تا مقدار امپدانس الکتریکی را برای نواحی مختلف بدن از جمله ناحیه بالا تنه (Trunk) که بزرگترین بخش بدن می باشد و در ترکیب سنجی بدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است اندازه گیری کنند. با استفاده از اندازه گیری مستقیم بخش بخش اندام ها و به کار بردن چند فرکانس مختلف، دستگاه های InBody قادر به ارائه نتایج فوق العاده دقیق بدون تکیه بر اطلاعات و تخمین های تجربی می باشند.

دقت فوق العاده بالا و تکرارپذیری بالای نتایج حاصل از اندازه گیری دستگاه های InBody و تطابق بالای نتایج آن با استانداردهای طلایی ترکیب سنجی، در مقالات متعدد چاپ شده در ژورنال ها و نشریات معتبر بین المللی به اثبات رسیده است.

می توان از دستگاه های آنالایزر ترکیبات بدن InBody به دلیل اندازه گیری امپدانس قسمت های مختلف بدن، آب بخش های مختلف بدن و توده عضلات و چربی اندام های مختلف به طور گسترده در زمینه های مختلفی از جمله ورزش (همگانی و قهرمانی)، تغذیه، بازتوانی، نفرولوژی، ارتوپدی، مراقبت های ویژه، چکاپ سلامتی، جراحی چاقی و باریاتریک، پزشکی ورزشی، اطفال و … استفاده نمود. همچنین در بحث سنجش و پایش سلامت کارکنان سازمانها و ارگانها یکی از اصلی ترین ابزارهای تشخیصی وضعیت بدنی افراد، دستگاه های InBody می باشند.

آنالیز بدن یا ارزیابی ترکیب بدنی چیست؟

آنالیز بدن مهم ترین روش برای شروع هر فعالیت رژیمی و ورزشی است. در آمادگی جسمانی ارزیابی ترکیب بدن برای توصیف درصد چربی، استخوان، آب و عضله در بدن انسان استفاده می‌شود. بدن ما از دو نوع توده تشکیل شده است: توده چربی و توده بدون چربی. توده چربی، چربی‌هایی است که در اندام‌های داخلی بدن قرار گرفته و توده بدون چربی که شامل استخوان، آب و عضلات است. چربی‌ها در بدن می‌توانند در بافت عضله، زیر پوست و یا در اطراف اندام‌های اصلی واقع شده باشند.

دستگاه آنالیز بدن چه کاربردی دارد

برای اینکه بتوانیم دقیق و حساب شده وزن اضافه کنیم یا وزن کم کنیم، نیاز به اطلاعاتی داریم که این فرآیند را برای ما تسهیل کنند، لذا باید ترکیبات بدن را تجزیه و تحلیل کنیم و بدانیم چقدر از وزن بدن ما را چربی یا عضله فراگرفته است. کاربردی ترین تجزیه و تحلیل در خصوص ترکیبات بدن، بر پایه تقسیم وزن به دو بخش چربی و بدون چربی است. بخشی از کل وزن بدن که از بافت چربی تشکیل شده است، درصد چربی بدن نامیده می‌شود و میزان چاقی با توجه به این شاخص ارزیابی می‌شود. بخش دیگر شامل :عضلات، تاندون‌ها، استخوان‌ها، بافت همبند و بافت بدون چربی نامیده می‌شوند.

چرا استفاده از BMI رویکرد مناسبی برای بررسی شرایط سلامتی افراد نیست؟

شاخص توده بدنی BMI یک روش اندازه گیری غیر مستقیم ترکیبات بدن می‌باشد که برای اولین بار در نیمه دوم قرن ۱۸ میلادی تعریف گردید. در سی سال اخیر، از این شاخص در بسیاری از مطالعات اپیدمیولوژیک برای تشخیص اضافه وزن و چاقی استفاده شده است.

این روش دارای چهار سطح مختلف می‌باشد: سطح کمتر از ۱۸٫۵ برای افراد کم وزن، سطح بین ۱۸٫۵ تا ۲۵ برای افراد نرمال، سطح بین ۲۵ تا ۳۰ برای افراد دارای اضافه وزن و سطح بیشتر از ۳۰ برای افراد چاق (۳۰ تا ۳۵ چاق و بیشتر از ۳۵ چاقی مرضی).

اما از ایرادات این شاخص این است که افراد دارای توده عضلانی بالا را نیز در رده افراد چاق دسته بندی می‌کند(مانند ورزشکاران) و هیچگونه تفاوتی بین سن، جنس و نژاد قائل نیست. بنابر این دلائل، دقیق بودن این شاخص در مطالعات مختلف با تردید همراه بوده است.

روش‌های نوین ارزیابی ترکیب بدن

دستگاهای اندازه گیری ترکیب بدن که با استفاده از جریان الکتریکی ضعیف و تفاوت سرعت آن در بافت‌های مختلف مقدار بافت‌ها را تعیین می‌کند یکی از روش‌های در دسترس، غیر تهاجمی، ارزان و آسان برای اندازه گیری ترکیب بدن می باشد.در سالهای اخیر روش‌های اندازه گیری آنالیز بدن انسان با ابداع دستگاه‌های جدید بسیار متحول شده است؛ روش‌هایی مانند تصویر برداری تشدید مغناطیسی MRI، اندازه گیری به کمک اشعه ایکس و روشهای مبتنی بر امواج رادیویی مانند آنالیز امپدانس بیوالکتریک که به اختصار BIA معرفی می‌شود.روش (BIA) نسبت به سایر روش‌های اندازه گیری آنالیز بدن، یک روش ارزان قیمت، بدون خطر با قابلیت حمل و نقل و کاربری آسان می‌باشد که به سرعت در حال گسترش است. روش BIA می‌تواند به سرعت میزان آب بدن، میزان کل چربی بدن TF، درصد چربی بدن PBF، توده چربی اضافه بدن MBF و توده بافت نرم بدن SLM را اندازه‌گیری نماید. دقت اندازه‌گیری به روش BIA در مقایسه با سایر روش‌های پیچیده تأیید شده است.

آنالیز ترکیبات بدن یک اقدام ضروری برای سلامت و تناسب اندام ورزشکاران و عموم مردم است. اگر شما قبلاً و یا اکنون در حال کاهش وزن، افزایش وزن و یا انجام یک برنامه تناسب اندام هستید، مهم‌ترین تستی که می‌توانید انجام دهید، سنجش دقیق درصد کل چربی بدن و استفاده از این اندازه‌گیری برای ارزیابی اثرات تداوم برنامه‌تان است.شواهد روز افزونی وجود دارد که ارتباط روشنی را بین ترکیب بدن(به طور خاص، درصد کل چربی بدن) با بیش از ۳۰ بیماری‌ خاص نشان می‌دهد و اینکه کاهش چربی کل بدن می‌تواند باعث افزایش طول عمر مفید انسان را افزایش دهد.

INBODY دستگاهی با تکنولوژی برتر در خدمت رژیم درمانی

مرحله ابتدایی برای هر رژیم درمانی و ارائه برنامه غذایی اندازه گیری قد و وزن و به دست آوردن BMI و میزان متابولیسم هر فرد است.در مرحله بعد با توجه به اعداد به دست آمده، کالری روزانه هر فرد محاسبه شده و رژیم غذایی مناسب هر فرد با توجه به شرایطش نوشته می شود. اما همان طور که در بالا هم گفته شد، شاخص توده بدن، مشخص کننده نوع وضعیت بدنی هر فرد نیست و نمیتواند شاخص دقیقی باشد، از این رو نیاز به یک روش یا دستگاه که بتواند به شکل مکمل این نیاز را به طور کامل برطرف کند، ضروری به نظر میرسد.

دستگاه INBODY  یک دستگاه جدید با تکنولوژی برتر در زمینه تعیین وضعیت بدنی هر فرد است.

وقتی فردی روی دستگاه قرار می گیرد:

در وهله اول، قد، وزن و شاخص توده بدنی او به طور دقیق، تعیین می شود. پس از آن می توانیم به آنالیز و بررسی تک تک اعضای بدن و نوع وضعیت آنها به طور جداگانه بپردازیم. با این دستگاه می توانیم میزان چربی، عضله و درصد آنها را در تک تک اندام ها بررسی کنیم  و پس از آن به نوشتن یک رژیم غذایی مناسب با وضعیت بدنی آن فرد بپردازیم.پروتئین اصلی ترین جزء تشکیل دهنده عضله و مواد معدنی به طور عمده در استخوان ها یافت می‎شوند. آب بدن به دو نوع درون سلولی و برون سلولی تقسیم می‎شوند. آب درون سلولی به سلول حجم می‎دهد و آب برون سلولی در خون، دستگاه لنفاوی و… وجود دارد.حجم سلولی بدن از مجموع آب درون سلولی و بافت‎های فعال بدن تشکیل شده است. به دلیل اینکه این نسبت ‎ها در افراد سالم درست می‎باشد، اگر ما نسبت نا مناسبی در بدن افراد پیدا کنیم می‎توانیم به کمک اطلاعات به دست آمده، دلیل مشکل جسمی فرد و عدم تناسب اندام ایشان را متوجه شده و نسبت به درمان آن اقدام کنیم.

INBODY دستگاهی با تکنولوژی برتر در خدمت رژیم درمانی

اولین قدم برای شروع هر نوع رژیم غذایی صحیح و اصولی و نیز دوره های ورزشی صحیح، شناخت کامل بدن است که این تنها با استفاده از دستگاه های آنالیز میسر می گردد اندازه گیری قد و وزن و به دست آوردن BMI و میزان متابولیسم هر فرد از جمله آنالیز های ابتدایی بدن است. سپس می توان با توجه به اعداد به دست آمده، کالری روزانه هر فرد را محاسبه کرد و رژیم غذایی مناسب هر فرد را با توجه به شرایط بدنی و متابولیسم وی نوشت .

پارامترهای که توسط دستگاه اندازگیری می شوند :

 • حجم توده چربی
 • توده عضلانی اسکلتی
 • توده چربی آزاد
 • درصد چربی بدن
 • نسبت دور کمر به باسن ( WHR)
 • میزان متابولیسم پایه ( BMR )
 • انالیز چربی و عضله
 • کنترل عضله و چربی
 • امپدانس هر منطقه از بدن
 • مقدار آب کل بدن
 • آنالیز میزان چربی و عضله
 • مواد معدنی بدن
 • از همه مهمتر، نحوه پراکندگی عضله و چربی در دست چپ، دست راست، پای چپ، پای راست، شکم