کویتیشن چیست؟ مکانیسم اثر آن چگونه است؟

کویتیشن یک روش جدید و بدون نیاز به جراحی  برای حذف چربی های اضافی بدن است. این تحول بنیادین در اروپا طراحی شده است و هیچ احتیاجی به جراحی، بیهوشی، بستری شدن و دوران نقاهت ندارد. دستگاه کویتشن با امواج اولتراسوند کار میکند،در اثر برخورد امواج اولتراسوند (نوعی امواج صوتی) با فرکانس بسیار زیاد با مولکول های آب  میان بافتی، حبابهای ریزی در اطراف سلول های چربی ایجاد می شود. این حبابها که  به شدت تحت تاثیر امواج اولتراسوند می باشند، در حال لرزش و فوران بوده و در اثربرخورد این حبابها با دیواره ی سلول های چربی و ترکیدن آنها سبب پارگی دیواره ی سلولهای چربی و بیرون ریختن چربی درون سلولی ( تری گلیسرید) و خروج آب درون سلولی می گردد. در حقیقت کویتشن با شکستن سلول چربی و انحلال چربیهای به دام افتاده باعث از بین رفتن این سلولها می شود.

آب درون سلولی بوسیله سیستم لنفاوی، تخلیه و بوسیله کلیه ها به شکل ادرار دفع می شود. از این رو است که یکی دو روز بعد از انجام کویتیشن دفعات ادرار افزایش می یابد. تغییر رنگ و بوی ادرار هم در بعضی بیماران چاق دیده شده است. بنابراین همیشه نوشیدن آب فراوان در همان جلسه وروز بعد از جلسه توصیه می گردد.

چربی درون سلولی (تری گلیسرید) که با کویتیشن آزاد شده، بوسیلۀ آنزیم ها به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد تجزیه می شود. گلیسرول نوعی چربی محلول در آب است که پس از کویتیشن وارد گردش خون شده و هر سلولی که نیاز به انرژی دارد آنرا از خون دریافت کرده، به مصرف سوخت و ساز (متابولیسم) می رساند. اسیدهای چرب (غیرمحلول در آب) بوسیلۀ سیستم گردش لنفاوی به کبد برده می شوند و در آنجا به مولکول های دیگری تبدیل می شوند و مثل گلیسرول در سلولها به سوخت و ساز می رسند.

در هر جلسه کویتیشن، تعدادی از سلولهای چربی از بین رفته و چون تکثیر این سلولها غیر ممکن است، در نتیجه درمان با کویتیشن ماندگار و همیشگی است. درحقیقت بدون جراحی و کاملاً ایمن توانسته ایم با کمک کویتیشن سلول های چربی را از بین ببریم. به دلیل قدرت بالای این تکنیک، در هر جلسه کاهش سایز قابل ملاحظه، چشمگیر و ماندگار است. اثر کویتیشن تا ۳ ماه در بافت چربی ادامه دارد و همینطور بهتر می شود.

سوالات رایج:

 • در هر جلسه چند سانت از موضع کم خواهد شد؟

میزان تغییر سایز در افراد متفاوت است که به  سن، جنس، مقاومت بافت چربی و … بستگی دارد. نتایج کاهش سایز از جلسه اول قابل مشاهده می باشد. به طور کلی میتوان گفت در صورت رعایت رژیم غذایی مطلوب و فعالیت بدنی در هر جلسه ۱ تا ۴ سانت در نواحی بزرگ مثل شکم و پهلوها کاهش سایز خواهیم داشت.

 • تعداد جلسات استفاده از دستگاه چگونه است؟

بصورت هفته ای یک تا دو جلسه می باشد و مابین ۶ الی ۱۲ جلسه بسته به میزان چربی ادامه می یابد.

 • آیا این روش درد هم دارد؟

خیر در این روش فرد کاملا راحت است و به هیچ عنوان احساس درد ندارد.

 • آیا همه افراد می توانند از این روش استفاده نمایند؟

محدودیت استفاده از امواج اولتراسوند در افراد دارای کبد چرب، فشار خون و چربی بالا، صرع، پیوند کلیه وقرنیه، ایمپلت، پروتز فلزی، بارداری و شیردهی و افراد دیابتیک می باشد.

 • آیا استفاده از این دستگاه عوارضی دارد؟

بر اساس آزمایش خون و داده های بالینی بیماران (قبل و بعد از اولتراسوند) هیچ عارضه بالینی خاص و یاعارضه جانبی ناشی از اثرات غیر طبیعی مواد شیمیایی فیزیکی و تغییرات بیولوژیکی دیده نشده است.

نکات:

 • برای گرفتن نتیجه مطلوب باید تعداد و فواصل درمانی تنظیم شده را رعایت کنید.
 • در روز استفاده از دستگاه حداقل نیم ساعت پیاده روی یا ورزش هوازی انجام دهید.
 • بایستی در دوره استفاده از دستگاه از رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
 • برای دفع مواد زائد چربی های آزاد شده از موضع، در طی درمان روزانه ۱.۵ تا ۲  لیتر (۸ تا ۱۰ لیوان) آب بنوشید.

استفاده ازامواج رادیوفرکانس درسال ۲۰۰۳ در درمان چین وچروک صورت،ودرسال ۲۰۰۷ دردرمان چین وچروک وافتادگی پلک‌ها موفق به اخذ تاییدیه FDA شد و هم اکنون نیز از این سیستم ها بطور گسترده‌ای دردرمان شلی وافتادگی پوست استفاده می‌شوند. ازاین تکنولوژی می‌توان جهت درمان ضایعاتی نظیراسکارهای آکنه، اسکارهای ناشی ازجراحی وتروما، درمان منافذبازپوستی، درمان چین وچروک ریز صورت،گردن واطراف چشم‌ها، کاهش عمق خطوطی نظیرخطوط نازولابیال(خنده) و…استفاده کرد.

انواع مختلفی از دستگاههای آر اف وجود دارد که کاربردهای متنوعی دارند مانند آ ر اف مونوپلار، بای پولار، تری پولار< آر اف سرجیکال < آر اف فرکشنال و …

آر اف تک قطبی:

در این دستگاه اتصال الکترود منفی وجود دارد و در نتیجه عمق نفوذ امواج بیشتر و تا لایه چربی‌ها است. این دستگاه برای درمان سلولیت و لاغری بیشتر کاربرد دارد.

 آر اف های دو قطبی و چند قطبی :

در این دستگاه نیازی به اتصال به الکترود منفی وجود نداشته و امواج در قسمت مورد نظر پزشک منتشر می‌شوند. عمق نفوذ این نوع آر اف اپیدرم و درم است و گرمای ایجاد شده کاملا سطحی می‌باشد. این دستگاه برای جوانسازی و رفع مشکلات پوستی استفاده می‌شود و لاغری به همراه ندارد.

امواج آر اف چه اثری بر پوست می‌گذارند؟

امروزه روش‌های غیرتهاجمی جوانسازی پوست با استفاده از امواج الکترومغناطیسی یا مکانیکی، تنوع زیادی پیدا کرده‌اند. دستگاه‌های لیزر که از امواج نوری استفاده می‌کنند، هایفوتراپی که از امواج فراصوت بهره می‌برد یا همین آر اف فرکشنال که گفتیم امواج رادیویی تولید می‌کند. همه‌ی این موارد از جمله فناوری‌های پیشرفته برای جوانسازی غیرتهاجمی پوست هستند.

هرکدام از این روش‌های جوانسازی بر اساس تکنولوژی و امواج مختلفی ساخته شده‌اند ولی چند وجه اشتراک بسیار مهم دارند. اولین و مهم‌ترین ویژگی مشترک‌شان غیرتهاجمی بودنشان است. یعنی بدون خطرات و عوارض جانبی جراحی، می‌توانند تغییرات چشمگیری روی پوست شما ایجاد کنند.

دومین وجه مشترک روش‌های غیرتهاجمی، مکانیسم جوانسازی پوست است. در روش‌های غیرتهاجمی تغییری در ساختار اصلی پوست ایجاد نمی‌کنیم؛ بلکه صرفاً پوست را تحریک می‌کنیم که فرآیندهای ترمیم بافتی را فعال کرده و خودش را اصلاح کند. در روش‌های تهاجمی مثل عمل جراحی، در اجزای پوست تغییرات ساختاری جدی ایجاد می‌شود. مثلاً اگر پوست افتاده باشد، بافت زیر پوستی را کوتاه می‌کنند و پوست را می‌کشند.

برخی کاربردهای RF شامل موارد زیر است:

 • سفت کردن و لیفت صورت
 • لیفت ناحیه‌ی غبغب
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • بهبود کانتور بدن و صورت
 • رفع افتادگی پوست زیر بازو
 • رفع فرو رفتگی‌های پوستی
 • درمان خطوط و چین و چروک صورت
 • محو کردن اسکارها و جای آکنه
 • درمان ترک‌های پوستی
 • کاهش منافذ باز پوست

افزایش قوام پوست توسط امواج رادیوفرکوئنسی(RF)
یکی ازکارآمدترین روش‌‌های جوان‌سازی پوست،استفاده ازسیستم‌های رادیوفرکوئنسی است. عبورامواج رادیو فرکانس ازپوست ونفوذ آن به لایه درم،موجب ایجاد ویبریشن الکتریکی درآب شده،دمای بافت راتاحدود ۵۵ تا ۶۰ درجه افزایش می‌دهد. این میزان حرارت، بدون اینکه پیوند بین آمینواسیدها و اسیدهای نوکلئیک رابشکند،موجب شکستن پیوندهای هیدروژنی وهیدروفوبی وبازکردن مارپیچ پروتئینی کلاژن می‌شود. پس ازسردشدن بافت،این پیوندها مجددا تشکیل می‌گردد.این بازسازی که رناچورایشن نامیده می‌شود،موجب تبدیل کلاژن‌های آسیب دیده به کلاژن‌ های سالم ودارای حداکثر قدرت بیولوژیک خواهدشد. بارناچوریشن کلاژن توسط امواج رادیوفرکانس،می‌توان قوام وتونوسیته پوست را افزایش داد. درتکنولوژی رادیوفرکانس،بدون ایجاد آسیب درلایه‌های سطحی،امواج به داخل پوست هدایت می‌شوند.

کاربردهای فراکشنال آر اف چیست ؟

مهم‌ترین کاربرد فرکشنال آر اف در سفت کردن پوست (Skin Tightening) و درمان شلی پوست (Skin Laxity) است. در واقع آر اف این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست ایجاد کند. این اثر به دو صورت ظاهر می‌شود یکی چند روز بعد از آر اف و یکی سه تا چهار هفته بعد که اثر دوم چندین سال دوام دارد. این اثر آر اف به قدری واضح است که می‌توان از آن برای بالا بردن ابرو(brow lift) و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد (البته برای این کار لازم است که RF در مناطق خاص انجام شود.

یکی از کاربردهای مهم میکرونیدل آر اف سفت کردن غبغب و ناحیه فک است. این اثر بخصوص در خانم‌ها بسیار چشمگیر است به طوری که بعد از یک یا دو جلسه واضحاً از سفت شدن غبغب و ناحیه فک ابراز رضایت دارند. ارزش این کار وقتی مشخص میشود که این اثر را با لیزر لیپولیزر مقایسه نماییم. با توجه با اینکه لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض نیز وجود دارد، آراف به عنوان یک روش کاملاً غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است.

آر اف برای سفت کردن پوست گردن نیز عالی عمل می‌کند. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آراف برای سفت کردن پوست گردن رقیبی ندارد.

آر اف فرکشنال در درمان چروک‌های پوستی اثر بسیار خوبی دارد. این مطلب برای چروک‌های دور چشم(زیر چشم) بسیار واضح است. این اثر به حدی است که افرادی که آر اف انجام داده‌اند فقط بعد از یک ماه از درمان چروک‌های دور چشم خود شگفت زده می‌شوند.

کاربرد بعدی در درمان ترشح بیش از حد چربی پوست (Excessive Sebum Secretion) و درمان منافذ باز پوستی(Enlarged Pores) است. در یک بررسی فقط کاهش حدود ۸۰-۷۰ درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از یک جلسه آر اف مشاهده شده است تنگ شدن منافذ پوستی معمولاً نسبی است ولی برای اکثر بیماران قابل قبول است.

کاربرد دیگر درمان جوش صورت (acne) فعال است.هنگام درمان جوش صورت امکان تشدید موقت آن پس از درمان وجود دارد.نکته جالب این است که خانم‌های که بر اثر مشکلات هورمونی در سنین ۴۰-۳۰ سال هنوز جوش صورت دارند وقتی برای جوان‌سازی صورت آر اف انجام می‌دهند از کاهش جوش های صورت بسیار ابراز رضایت می‌کنند.

یکی از کاربردها آر اف درمان اسکارهای آکنه(Acne Scar) است آر اف به طور خاص در اسکارهای عمقی بسیار موثر است.این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر هم افزایی زیادی دارد. حسن RF این است که پس از آن نیاز به مراقبت کمتر بوده و فرد بلافاصله می‌تواند سر کار برود. درمان پوست‌های سبزه با آر اف برخلاف لیزر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

یکی از جالب‌‌ترین کاربردهای آر اف درمان تعریق بیش از حد در ناحیه زیر بغل است. در بررسی‌های انجام شده این اثر طولانی مدت است ولی براساس مکانیسم اثر شاید دایمی هم باشد.برای افرادی که از بوی بد عرق هم شکایت دارند این درمان مفید است.

این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی(striae ) نیز اثر فوق العاده‌ای دارد به طوری که شاید بتوان گفت بهترین روش درمان استریا آراف است. البته این اثر نسبی است به این معنی که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند ولی وضوح کمتری پیدا می‌کنند ولی خطوطی که روی استریا وجود دارد کاملاً از بین می‌رود. نکته جالب در مورد آراف استریا این است که اکثر بیمارانی که برای درمان استریا آراف انجام می‌دهند از سفت شدن پوست همان ناحیه ابراز رضایت دارند. این اثر در ناحیه شکم، ران یا سینه‌ها برای بسیاری از افراد ایده آل است.

انجام رادیوفرکونسی برای چه افرادی ممنوع است ؟

 • افرادی که از باطری قلب ( پیس میکر ) و یا دفیبریلاتور قلب استفاده می‌نمایند .
 • ابتلای پوست منطقه درمان به بیماری التهابی شدید پوستی
 • مبتلایان به اختلال انعقادی و تاخیر در بند آمدن خون
 • مبتلایان به دیابت که قند خونشان کنترل نیست یا دچار عوارض ناشی از دیابت باشند
 • سابقه و استعداد ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه
 • خانم‌های باردار
 • ابتلا به فشار خون بالای درمان نشده
 • ساسیت به فلز طلای به کار رفته در سوزن‌های دستگاه آر اف فرکشنال
 • تفاوت ار اف سرجیکال با ار اف فرکشنال و چند قطبی
 • در ار اف فرکشنال و چند قطبی  امواج به عمق لایه های پوستی نفوذ میکنند . (عموما جهت جوان سازی)
 • ار اف سرجیکال در  جراحی های برشی ساده مانند
  بر داشتن خال و زگیل ، کک و مک ، انواع برش ، انعقاد  ، ختنه ،  بیوپسی و پیوندهای پوستی ، رفع اسکار ، بلفاروپلاستی ، درمان ریفوما ، برداشتن فیبرومهای کف پایی  کاربرد دارد 

اگرچه هیچ شواهدی دال بر خطرناک بودن رادیوفرکوئنسی برای بانوان باردار وجود ندارد، اما بهتر است لاغری با آر اف تا پس از زایمان به تاخیر انداخته شود. مهم‌تر از همه این که بیمارانی که در بدن دستگاه‌های الکتریکی مانند پیس میکر (ضربان‌ساز قلب) یا پروتزهای فلزی، مانند صفحه‌های دندانی، دریچه‌های قلب یا مفصل‌های ران فلزی مصنوعی دارند، نمی‌توانند تحت درمان با RF قرار بگیرند، چون جریان یافتن انرژی RF در بدن با دستگاه‌های داخل بدن تداخل ایجاد می‌کند یا پروتزها را گرم می‌کند و سلامت بیمار را به خطر می‌اندازد.

 تعداد جلسات مورد نیاز برای نتیجه مطلوب با دستگاه با آر اف

درمان با توجه به مقدار و ضخامت چربی ناحیه مورد نظر، توسط متخصص تغذیه تعیین می شود. طول مدت درمان با این روش بسته به اینکه همزمان از دستگاه های دیگر مثل کویتیشن، وکیوم و … استفاده می شود یا خیر متغیر است و معمولا حدود 15 تا 60 دقیقه متغیر است.
معمولاً برای گرفتن نتیجه اثر بخش به افراد توصیه می‌شود بین 8 تا 12 جلسه درمان را ادامه دهند.

عوارض جانبی لاغری موضعی با rf

لاغری موضعی با آر اف به خاطر امکان دستیابی به نتایج مورد انتظار، بدون آسیب به بدن معروف می‌باشد. با این حال الزاماً بدون خطر نیست. برخی از عوارض جانبی انجام آن به شرح زیر هستند:
⦁    قرمز شدن پوست
⦁    ورم محدود
⦁    حساسیت نواحی تحت درمان
معمولا پوست قرمز شده ولی بعد از چند ساعت به حالت اول باز می گردد.