پنل عفونی

هپاتیت، به معنای التهاب و بزرگ شدن کبد است. یکی از رایج‌ترین دلایل هپاتیت حاد، عفونت با  یکی از ویروس‌های هپاتیت (معمولاً A، B و یا C) است. پانل هپاتیت ویروسی حاد گروهی از آزمایش‌های خون است که اغلب برای کمک به تشخیص هپاتیت ویروسی انجام می‌شوند. برخی از این آزمایشات، آنتی بادی‌های تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن را در پاسخ به عفونت شناسایی می‌کنند و آزمایش‌های دیگر، پروتئین‌ها (آنتی ژن‌ها) را که نشانگر وجود ذره‌ی ویروس هستند، تشخیص می‌دهند.

پنل هپاتیت به طور معمول شامل آزمایش‌های زیر است:

  • آزمایش آنتی بادی برای هپاتیت A ، (از کلاس IgM)
  • آزمایش آنتی بادی و آنتی ژن برای هپاتیت B: آنتی بادی هسته‌ای هپاتیت B ، (از کلاس IgM) و آنتی ژن سطحی هپاتیت B
  • آزمایش آنتی بادی برای هپاتیت C

.برای جزئیات بیشتر، به قسمت سوالات متداول: “چگونه از این تست استفاده می‌شود؟” مراجعه کنید

اگر تردیدی وجود داشته باشد که علایم حاد به علت یکی از ویروس‌های هپاتیت باشد یا خطر ابتلا به عفونت در فردی افزایش یافته و یا احتمال برخورد وی با ویروس وجود داشته باشد، آزمایش‌های پنل هپاتیت می‌تواند برای تعیین ابتلاء فرد و اینکه با کدام ویروس عفونی شده است کمک کند.

ویروس هپاتیت A یا (HAV) بسیار مسری است و معمولا با خوردن غذا یا آب آلوده به ویروس یا تماس با فرد آلوده به آن، انتقال صورت می‌گیرد. عفونت‌های هپاتیت A معمولا خفیف هستند، با اینحال در موارد نادر ممکن است بیماری حاد و شدید توسط ویروس ایجاد شود. هپاتیت A مانند هپاتیت B و C موجب عفونت مزمن نمی‌شود. برای جلوگیری از هپاتیت A واکسن مناسبی در دسترس است.

ویروس هپاتیت B یا (HBV) شایع‌ترین علت بروز هپاتیت ویروسی حاد است. از طریق تماس با خون یا مایعات دیگر بدن از فرد آلوده منتشر می‌شود. قرار گرفتن در معرض آن می‌تواند موجب انتقال شود به عنوان مثال، از طریق به اشتراک گذاشتن سوزن برای تزریق وریدی دارو یا از طریق رابطه جنسی محافظت نشده عفونت به دیگری سرایت می‌کند. افرادی که در مناطقی از جهان که هپاتیت B شیوع دارد زندگی می‌کنند یا به آن نقاط سفر می‌کنند، بیشتر در معرض خطر هستند. بندرت مادران می‌توانند عفونت را به نوزاد خود منتقل کنند (معمولا در هنگام تولد). با این حال ویروس از طریق غذا یا آب، تماس گاه به گاه مانند دست دادن یا سرفه و عطسه منتقل نمی‌شود. برای محافظت در برابر هپاتیت B نیز واکسن مناسبی وجود دارد.

ویروس هپاتیت C یا (HCV) نیز در اثر قرار گرفتن در معرض خون آلوده منتشر می‌شود، عفونت با استفاده از سوزن مشترک توسط مصرف کنندگان مواد مخدر بصورت داخل وریدی و همچنین با به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی آلوده به خون مانند تیغ، از طریق رابطه جنسی با یک فرد آلوده، از طریق مواجه‌ی شغلی در پرسنل بهداشت و درمان، و از مادر به کودک در هنگام زایمان، انتقال صورت می‌گیرد. قبل از اینکه آزمایش‌های HCV در دهه 1990 در دسترس باشند، ویروس هپاتیت C اغلب با انتقال خون منتقل می‌شد. در حال حاضر هیچ واکسنی برای جلوگیری از عفونت با HCV وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.