لاستیک های صنعتی

ورقهاي لاستيكي ( Rubber Sheeting )

ورق لاستیک آب بنــدی مصـارف متفاوتی دارد و در صنايع مختلف مــورد استفـاده قرار مي گيرد . انتخاب درست آن موجب صرفه جویی در هزینه و فرآيند بهتر از بكار گيري آن می شود ، ضمنا” بــاید توجــه داشت که لاستیک در چـه محیطی و در چـه زمینه ای مــورد استفاده قـرار می گیرد . موارد ذيل انواع مختلفي از ورقهاي لاستيكي قابل تامين اين مجموعه مي باشد .

ورق لاستيك اس- بي-آر ( Styrene Butadiene Rubber )

ورق لاستیکی است که در موارد عمومی استفاده می شود و قیمت مناسبی دارد . از خصوصیات بارز آن حالت ارتجاعی و کشسانی ، مقاوم دربرابر سایش و انعطاف پذیری آن می باشد . موارد مصرف آن در آب بندی آب و هوا می باشد . مصرف SBR جهت مواد نفتی، حلال ، مواد هیدروکربن ، ازن و UV توصیه نمی گردد .
مقاومت حرارتي اين لاستيك از 40- الي 100+ درجه سانتيگراد مي باشد .

ورق لاستيك ان- بي-آر ( Nitrile Butadiene Rubber ) NBR

ورقی لاستیکی است که مصارف مختلفی در صنایع دارد . از خصوصیات بارز آن مقاومت در برابر فــرسایش ، هـوای آزاد ، ازن ، دوام زیاد در برابر پاره گی ، فشار و مقـاوم در برابر انواع روغن ، مواد نفتی ، آب ، فاضلاب ، گــاز طبیعی ، دی اکسید کربن ، متان و اتان می باشد . خـواص ظاهری آن ، رنگ مشکی با سطحی صاف و براق است .
مقاومت حرارتي اين لاستيك از 59- الي 121+ درجه سانتيگراد مي باشد .

ورق لاستيك اي پي دي ام EPDM( Ethylene Propylene Diene Monomer )

ضد اشتعال و بهترین نوع لاستیک مقاوم در برابر اسید ، ازن ، اکسیژن و انواع روغن حیوانی و گیاهی می باشد . نئوپرن برای هیدروکربن چرب و معطر و KETONE مناسب نمی باشد . مقاومت حرارتي اين لاستيك از 40- الي 121+ درجه سانتيگراد مي باشد .

ورق لاستيك نئوپرن ( Neoprene ) CR

بهترین عایق الکتریکی و حرارتی ، مقاوم در برابر انواع روغن حیوانی و گیاهی ، روغن داغ ، اسید رقیق ، ازن ، جاذب آب و اکسیداسیون می باشد . ورقهاي سيليكوني برای هیدروکربن چرب و معطر مناسب نمی باشد .
مقاومت حرارتي اين لاستيك از 55- الي 210+ درجه سانتيگراد مي باشد .

ورق لاستیک سیلیکون( Silicone rubber sheet ) 

ورق لاستیک سیلیکون دارای ساختاری سبک ، محکم و با دوام است که باعث گسترش استفاده از آن در صنایع مختلف شده است . این امر به ویژه برای بسیاری از فرآیندهای تخصصی صنعتی و همچنین برای مصارف خانگی بسیار مهم است. در بین انواع مختلف لاستیک ، سیلیکون به عنوان یکی از بهترین مواد در نظر گرفته می شود و از نظر خواص و ساختار استثنائی که دارد ، بسیار ارزشمند است.
از خواص قابل توجه لاستیک سیلیکون شامل مقاومت بالادر کشیدگی و پارگی ، هدایت حرارتی خوب و مقاومت عالی در برابر دمای بسیار بالا و یک لاستیک بسیار مناسب برای آب بندی محسوب می شود . از کاربرد های متدوال آن در ساخت واشر ، انواع قالب ، پوشش های بدون رنگ ، در صنایع الکترونیکی برای آب بندی مدارهای داخلی و پردازنده های اکثر وسایل الکترونیکی ، محافظت از آنها در برابر گرما ، خوردگی ، رطوبت و سایر شرایطی که می تواند باعث پارگی شود ، استفاده می شود.
از مهمترین ویژگی های لاستیک نسوز سیلیکون می توان به مقاوم بودن در برابر نور خورشید و هوا ، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش ، مقاومت در برابر جریان الکتریسیته ( عایق الکتریکی ) ، انتقال حرارتی بسیار کم ، مقاومت در برابر مواد شیمیایی مثل حلال های صنعتی و اسید ها و باز های رقیق ، مقاومت در برابر ازن ، روغن داغ و نور خورشید اشاره کرد که سبب شده است این لاستیک از مهمترین لاستیکهای صنعتی به حساب آید .
از دیگر ویژگی های مهم این لاستیک طول عمر عالی هنگام کار در شرایط نامطلوب می باشد و در حالیکه برخی از انواع لاستیک ها صنعتی همانند Neoprene، EPDM و Nitrile در هنگام استفاده در محیط هائی که درجه حرارت آنها از 100 درجه سانتیگراد بیشتر باشد کیفیت خود را از دست می دهند ، لاستیک سلیکون با توجه به انعطاف پذیری طبیعی خود ومقاومت در برابر فشار و حرارت ، ساختار خود را در طیف وسیعی از درجه حرارتهای بالا حفظ می کند . البته این لاستیک هم در دماهای کم و هم در دماهای زیاد بسیار پایدار هستند و اگرچه اضافه کردن پرکننده ها ممکن است خواص این محصول را تا حدودی بهبود بخشد ، اما مقاومت در برابر پارگی و کششی نسبتاً لاستیک سیلیکونی همچنان باقی می ماند.

لاستیک نسوز سیلیکون برای استفاده در محیط هائی که ممکن است به مقاومت شیمیایی احتیاج داشته باشد ، نیز می توانند مورد استفاده قرار بگیرد . اگر چه این ورق ها نسبت به بسیاری از حلال های شیمیایی دچار خوردگی می شود اما به علت مقاومت بالای آن در برابر گاز آمونیاک ، روغن ذرت ، روغن ماهی ، گوگرد ، ازن ، سرکه و بسیاری موارد دیگر ، می تواند گزینه مناسبی در محیط های شیمیائی باشد .

لاستیک نسوز سیلیکون به دلیل خواص مقاومت در برابر فشار و درجه حرارت شدید باعث شده در صنعت حمل و نقل هوایی و صنایع هواپیما سازی بسیار مورد استفاده قرار بگیرد .
لاستیک سیلیکون ( نسوز ) تنها لاستیک موجود در دنیا است که مجوز های بهداشتی برای استفاده در صنعت مواد غذایی را دارا می باشد و طبق استاندارد FDA یا سازمان غذا و دارو می تواند برای صنایع پزشکی ، داروسازی و صنایع غذایی مورد استفاده واقع گردد .
به سبب ویژگی های بسیار ایده ال که لاستیک سیلیکون دارد ، می تواند بصورت اشکال مختلف در صنایع گوناگون از جمله نفت ، گاز و پتروشیمی ، صنایع خودرو سازی ، لوله کشی ، الکترونیک ، مصالح ساختمانی ، هوافضا ، مواد غذایی و صنایع پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد و در مهم ترین محصولات این لاستیک می توان از وارنیش سیلیکون ، شیلنگ نسوز سیلیکون ، پارچه نسوز سیلیکون ، نوار درزگیر سیلیکون ، چسب و کامپاند سیلیکون و ورق سیلیکون اسفنجی نام برد .
با توجه به این خاصیت ها و سهولت ساخت و شکل گیری لاستیک سیلیکون در محصولات و صنایع متنوع دیگری از جمله عایق کاری خطوط ولتاژ تجهیزات خودرو سازی ، محصولات پخت و پز ، لباس ورزشی و کفش ، تجهیزات الکترونیکی ، ساخت وسایل پزشکی و ایمپلنت و نیز در ملزومات تعمیر منزل و سخت افزار مورد استفاده قرار می گیرد .
محدوده تحمل حرارتی این لاستیک بین -100 تا 250 درجه سانتیگراد تا حداکثر 300 درجه سانتیگراد می باشد و تحمل فشار کششی این لاستیک بین 200psi تا 1500psiمی باشد .
این لاستیک در دو رنگ قرمز و نیمه شفاف در ضخامتهای 0.5 الی 25 میلیمتر در رول با عرض 120 سانتیمتر عرضه می گردد .

لاستیک سیلیکون اسفنجی ( Sponge silicon Rubber )

این نوع از لاستیک دارای اسفنج از جنس سیلیکون با بافت سلولی بسته و نیمه باز که از نفوذ آب جلوگیری می کند و مقاومت بالایی در برابر ازن ، آب ، هوا ،UV و اشعه ماوراء بنفش دارد.
این محصول بهترین ماده برای ساخت واشر درزگیری و لایه گذاری که نیاز به تراکم مواد نرم باشد ، می باشد.
همچنین محصولی بسیار عالی برای ساخت گسکت و هم چنین پَد محافظ در محیط هایی که نیاز به یک لایه محافظ نرم است استفاده میشود.
ازدیگر خصوصیات بارز آن مقاومت در برابر فرسایش هوای آزاد ازن، دوام زیاد در برابر پارگی، فشار و مقاوم در برابر انواع روغن، مواد نفتی، آب، فاضلاب، گاز طبیعی، دی اکسید کربن، متان و اتان می باشد.

ورق لاستيك نيتريل ( Nitrile )

نام شیمیایی كامل این ماده Acrylonitrile Butadiene Rubber می باشد . بهترین محصول مقاوم در برابر نفت ، هیدروکربنهاي چرب ، روغنهاي حیوانی و گیاهی، در شرایط پرفشار و سایشی می باشد . ضمنا” نيتريل گزينه مناسبي جهت استفاده با KETONE نمی باشد .

ورق لاستيك ان آر طبيعي ( Natural Rubber ) NR

این لاستیک دارای خاصیت ارتجاعی ، قدرت انبساط و تراکم پذیری خوب ، هدايت الكتريكي و مقاوم در برابر سایش و فشار در محيطهائي با دمای پایین و يا محيطهاي اسیدي رقیق و غلیظ مي باشد . ان آر مناسب برای حلال هائی نظير هیدروکربن چرب و معطر و مواد نفتی و بنزین نمی باشد .
مقاومت حرارتي اين لاستيك از 70- الي 120+ درجه سانتيگراد مي باشد .

ورق لاستيك وايتون Viton Rubber ) FKM )

مزایای استفاده از وایتون در صنعت بسیار گسترده و نسبت به سایر لاستیک های صنعتی ویژگی های بسیاری را دارد که در ذیل به آنها اشاره می گردد .
متریال وایتون دارای بهترین مقاومت حرارتی در بین تمامی الاستومرها می‌باشد. وایتون در برابر تورم و روغن های داغ و اسیدهای معدنی حتی اسیدهای با غلظت زیاد و هیدروکربن های کلرینه شده مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.
وایتون با وجود خواص مکانیکی خوبی که دارد در مقایسه با اکثر الاستومرهای دیگر ، دارای مقاومت دمایی بالایی در حدود 200 درجه سانتیگراد و حتی در شرایط کارکرد مناسبت تر حتی تا 300 درجه سانتیگراد را دارا می‌باشد . با افزایش دما ، مقدار مقاومت وایتون در برابر روغن و مواد شیمیایی دچار تغییر نمی‌شود. لاستیک وایتون در مقابل مواد شیمیایی همانند روغن‌ها ، سوخت‌ها ، روان کننده‌ها و اکثر اسیدهای معدنی ، از خود مقاومت بیشتری نشان دهد. بنابراین یکی از مزایای استفاده از وایتون ، این است که وایتون در مقایسه با سایر رقبا ، از نظر مقاومت در برابر سیالات دارای رتبه بالاتری است. علاوه بر آن وایتون در برابر فشرده سازی ، دارای مقاومت خوبی است و در برابر شرایط آب و هوایی ، قارچ و کپک ، شرایط جوی ، نور خورشید و موارد مشابه کاملا بدون عیب عمل می‌کند.
وایتون به سبب داشتن ویژگی‌های خاص ، در ساخت قطعات لاستیکی ویژه‌ای همانند درزگیرهای سوخت و شفت موتور اتومبیل ، شیلنگ‌ها و واشر‌های خودرویی ، قطعه‌های هواپیما و موشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این متریال به عنوان ضد روغن ، هیدرولیک ضد اسید ، ضد بنزین ، ضد حلال و ضد سایش استفاده می‌شود و قابلیت تحمل فشار بیشتری در مقایسه با سایر متریال های لاستیکی دارد.
از مهمترین کاربردهای لاستیک وایتون می توان به استفاده از آن درمحیط هایی که نفوذ پذیری گاز کمتری دارند و نیز سیستم های خلاء و یا استفاده از آن در مواد شیمیایی همچون حلال ها گریس ها روانکارها و بنزین نام برد .
وایتون چون در برابر تورمات بنزین نیز مقاوم هستند می توانند در برابر تخریب و عوارض UV نور و اوزون نیز مقاومت زیادی داشته باشد. همچنین در صورت قرار گرفتن در دماهای پایین کاملاً سخت و سفت می شوند هر چند که توانایی سرویس دهی در دماهای پایین را نیز دارند البته برای شرایطی که نیاز به انعطاف پذیری زیادی دردمای پایین دارند متریال وایتون مناسب نمی باشد.
سایر ویژگی های وایتون
در مقابل فشار مانایی خوب تا عالی دارد.
دارای خاصیت چسبندگی عالی به فلز و مواد سخت است.
لاستیک وایتون مقاومت سایشی بسیار خوبی دارد.
این متریال پر کاربرد از سختی معادل 50 تا 95 / Shore Aبرخوردار است.
وایتون در مقابل پارگی مقاوم است و در مقابل شکستگی مقاومت خوبی دارد.
استحکام کششی این نوع متریال در حدود ۲۰۰۰- ۵۰۰۰ پاسکال است.
حرکت ارتجاعی نسبتا خوبی دارد.
این لاستیک از مقاومت ضربه ای خوبی برخوردار است.
دارای ماندگاری بالا در انبارش کالا
مقاومت حرارتي اين لاستيك از 20- الي 205+ درجه سانتيگراد مي باشد
لاستیک وایتون از ضخامت 1 الي 10 ميلي متر به صورت رول در عرضهاي 1 و 20/1 و 5/1 متر قابل عرضه مي باشد .