نوار نسوز: ویژگی ها و کاربردها

نوار نسوز چیست؟

یکی از پرکاربردترین پارچه‌های سرامیکی عایق نسوز، نوارهای سرامیکی هستند. نوار الیاف سرامیکی که به عنوان تسمه‌ی فیبر سیلیکات آلومینیوم نیز شناخته می‌شود، دارای مقاومت عالی در برابر دمای بالا، هدایت حرارتی پایین، چگالی نور و پایداری شیمیایی خوب است. می‌توان از آن در مواد مقاوم در برابر آتش، نسوز، عایق حرارتی و اصطکاک و سایر تجهیزات حرارتی و سیستم‌های هدایت گرما استفاده کرد. نوار نسوز الیاف سرامیکی مقاوم در برابر حرارت برای عایق دیگ بخار با پردازش نخ الیاف سرامیکی نسوز تولید می‌شود. مواد مورد استفاده، برای افزایش استحکام کششی پارچه در نخ گنجانده شده‌اند. طیف گسترده‌ای از نوارهای نسوز مخصوص درجه‌ی حرارت بالا توسط بسیاری از شرکت‌های سازنده ارائه می‌شوند. این نوارها عمدتا برای عایق حرارتی یا الکتریکی کابل‌ها یا لوله‌کشی یا به عنوان جزء محافظ‌های حرارتی تولید شده استفاده می‌شوند.

ترکیب نوارها بستگی به نیاز مشتری دارد. می‌توان آن‌ها را از الیاف آرامید، بازالت، سیلیکات، زیست محلول یا آلومینا تهیه کرد. نمونه‌های ذکر شده سازگاری در تسهیل نصب نوارها در ساختار مورد نظر شما تضمین می‌کنند. برخی از منابع نوارها با عرض و ضخامت متغیر می‌توانند در یک طرف چسبانده شوند یا در مدل سوراخ پیچ تولید شوند تا تنظیمات را آسان‌تر کنند. بسیاری از تولیدکنندگان همچنین نوارهای چسبنده‌ای را برای حفاظت حرارتی یا به عنوان یک سیستم بسته شدن در دمای بالا ارائه می‌دهند.

مواد تشکیل‌دهنده‌ی نوار سرامیکی نسوز

نوار الیاف سرامیکی از پنبه‌ی نرم ساخته شده است، با مقاومت در برابر درجه‌ی حرارت بسیار عالی، رسانایی حرارتی پایین، چگالی فله‌ی سبک و پایداری شیمیایی خوب که به جز اسید هیدروفلوریک، اسید فسفریک و قلیای قوی، تحت تاثیر اکثر مواد شیمیایی دیگر قرار نمی‌گیرد. نوار نسوز از موادی تشکیل شده است که پس از مرطوب شدن توسط آب، بخار آب، روغن، خواص فیزیکی و شیمیایی آن بعد از خشک شدن تغییر نمی‌کند. این محصول حاوی 16 تا 20 درصد فیبر ارگانیک است. منسوجات الیاف سرامیکی حاوی حدود 15 درصد الیاف آلی هستند. هنگامی که درجه‌ی حرارت برای اولین بار افزایش می‌یابد، با افزایش دما، الیاف آلی موجود در محصول به تدریج کربن شده و سیاه می‌شوند و دود ایجاد می‌کنند و ممکن است در برخی نقاط شعله وجود داشته باشد. این امر طبیعی است و بر کیفیت تاثیر نمی‌گذارد. با افزایش دما، محصول دوباره به تدریج سفید می‌شود، الیاف آلی کاملا کربن می‌شوند، اما محصولات از مواد غیر آلی مقاوم در برابر درجه‌ی حرارت بالا برخوردار هستند.

از فناوری ریخته‌گری نوار نسوز سرامیکی برای توسعه‌ی مواد نسوز بدون کربن استفاده می‌شود. الیاف سلولزی و پلاکت‌های گرافیتی نیز به نوار سرامیکی اضافه می‌شوند تا حجم منافذ تنظیم شده و ظرفیت لازم را داشته باشند. این مسئله برای خواص شوک حرارتی مواد بسیار مهم است. برای نوار ریخته‌گری، از چسب‌های آبی استفاده می‌شود. چسب آلی تاثیر بسیار زیادی بر انعطاف‌پذیری نوار سبز و همچنین خواص پردازش بیشتر نوار، به عنوان مثال لمینت نوار، دارد.

کاربردهای نوار نسوز حرارتی

برخی از مهمترین کاربردهای نواز نسوز حرارتی عبارت‌اند از:

  • – واشر در کوره و لوازم خانگی
  • – مهر و موم درب در کوره
  • – مهر و موم ماشین کوره
  • – پرده‌های جوشکاری
  • – اتصالات انبساطی
  • – عایق حرارتی خط لوله با دمای بالا و حفاظت در تجهیزات صنعتی
  • – عایق حرارتی و حفاظت در خط لوله‌ی وسایل نقلیه و سایر وسایل حمل و نقل
  • – عایق حرارتی و حفاظت در سیم حرارتی برقی، المنت گرمایشی، کابل و غیره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.