گسکت

گسکت یک درزگیر (درزبند) مکانیکی می ­باشد­ که به­ گونه­ ای طراحی شده­ تا در فضای خالی بین دو شیء ­(اتصالات فلنجی)­ که تحت فشار هوا ، آب ، روغن ، مشتقات نفتی و محیطهای اسیدی و بازی و … هستند ؛ قرار­ گرفته تا از نشتی سيال از لایی كه بين سطوح فلنج قرار می گيرد جلوگیری به عمل آید و به اصطلاح آب ­بندی گردد. گسکت­ ها به‌ طور معمول از برش موادی که به صورت ورق­ ها می باشند، تولید می ­شوند همچون گسکت­ های مقوایی، لاستیکی، سیلیکونی، فلزی، نمدی، فایبرگلاس و یا پلیمرهای پلاستیکی. گسکت­ ها در موارد خاص شامل مواد آزبستی نیز می­ باشد.

انواع گسکت

گسکت­ ها بر اساس فلزی یا غیر فلزی بودن به ترتیب زیر تقسیم ­بندی می­ گردد:

 • Metallic (فلزی)
 • Semi Metallic (نیمه ­فلزی)
 • Non Metallic (غیر­ فلزی)
 • گسکت فلزی و نمیه فلزی

گسکت­ ها با ساختار فلزی و نیمه فلزی دارای انواع مختلفی به شرح ذیل می ­باشد:

 • گسکت مارپیچی یا اسپیرال­ وند یا حلزونی (Spiral wound Gasket)
 • گسکت رینگی (Ring Joint Gasket)
 • گسکت با پوشش فلزی (Metal Jacketed Gasket)

غیر فلزی

 • لاستیکی Rubber
 • گرافیت Graphite
 • تفلون PTFE
 • ترکیبی Synthetic

با توجه به اینکه این فروشگاه در زمینه عرضه ورقهای نسوز غیر فلزی فعالیت می نماید ، در ذیل در خصوص ورقهای نسوز توضیحاتی را ارائه می نماید .

ساختار ورق نسوز چگونه است ؟

ساختار این ورق از ترکیب رزین های لاستیکی NBR ,SBR  و چندین رزین دیگر با ترکیب پودر آزبستی تشکیل شده است. دلیل به کار رفتن پودر آز بست در این ساختار این است که سبب امکانپذیری تحمل  حرارت آب بندی این ورق میگردد . همچنین استفاده از رزین های لاستیکی موجب میگردد تا این ورق دارای انعطاف پذیری بهتری شود.

برخی از این ورق های نسوز وجود دارند که در ساختار آنها از پودر آزبستی استفاده نشده و دلیل آن مضراتی است که این ماده برای انسان دارد، از جمله سرطان زا بودن آن که سبب شده است سازمان بهداشت جهانی نیز استفاده از آن را ممنوع کند.  اما این ماده در صنعت بسیار پرکاربرد است، زیرا خواص صنعتی بسیار دارد  و بدین دلیل هنوز در برخی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد . البته ناگفته نماند این ماده تا زمانیکه تماس مستقیم با انسان نداشته باشد مشکلی ایجاد نمی کند. به دلایل ذکر شده موجب شده است تا تولید کنندگان مطرح ورق کلینگریت بدون آزبست را تحت عنوان ورقهای Non-Asbestos تولید و با متریال های مختلف عرضه کنند. در ساخت ورقهای نسوز استفاده از مواد اولیه ای همانند انواع لاستیک صنعتی همانند NBR و یا SBR و نیز کولار ( آرامید ) ، گرافیت ، الیافهای طبیعی و گیاهی و برخی نیز با فایبرگلاس ، که در این بین استفاده از متریال آرامید به دلیل ساختار سخت و ویژگی های بسیار خاص مشهودتر می باشد .

تولید کنندگان مطرح به دلیل استفاده از چنین مواد اولیه ای ، باعث ایجاد تنوع در تولید انواع ورق های بدون آزبست با کارکردهای بسیار فراوان و تخصصی گردیده اند . ورقهائی تحت عنوان ورقهای Aramid Fiber – Organic Fiber – Synthetic Fiber – Carbon Fiber و یا ترکیبی از دو یا سه مواد اولیه با یکدیگر باعث تنوع محصولات با کارکردهای بسیار مختلف میشود که به عنوان  عایق های آب بندی بسیار مقاوم در برابر حرارت و آتش مستقیم ، بخار ، آب سرد و گرم ، الکل ، روغن ، گاز ، اسید و مواد نفتی و غیره ، کاربرد های بسیار گسترده ای را در صنعت شامل می شوند .

هر تولید کننده ای ورقهای خاص مربوط به خود را با برندهای مختلف و معروفی همانند فرنزلیت (Ferenzelit) ، کلینگر (KLINGER) ، بورگمن (BURGMANN) ، تماک (TEMAC) ، تومبو (TOMBO) ، دونیت تسنیت (DONIT TESNIT)  و فرولیت ( FEROLITE) تولید و عرضه می نمایند . این فروشگاه افتخار می نماید که به عنوان نماینده رسمی  فروش ورقهای فوق با برند فرولیت (FEROLITE) ساخت کشور هند با بهترین کیفیت و متریال استفاده شده در ساخت ورقهای نسوز و نیز تامین انواع ورق با برند DONIT TESNIT ساخت کشور لهستان ، به کلیه مراکز صنعتی خدمت رسانی می نماید .

گسکت کلینگریت

گسکت کلینگریت که به آن واشر کلینگریت یا واشر نسوز هم گفته می شود برای پر کردن فضای خالی بین دو قطعه مثل فلنج و یا دیگر قطعات استفاده می شود و به صورت برگه یا ورق های سیم دار یا بدون سیم می باشد.

گسکت گلینگریت با توجه به نوع پوشش و نوع محافظت از -200 تا 550 درجه سانتگراد تحمل حرارت را دارد و به همین علت به گسکت نسوز معروف می باشد.

انواع واشر کلینگریت با توجه به نوع به پوشش مسلح به سیم یا بدون سیم و همچنین با پوشش گرافیت و یا ترکیبی از سیم دار و پوشش گرافیت می باشد که در ادامه شرح داده می شود.

گسکت کلینگریت سیم دار

این مدل محصول که به آن واشر کلینگریت سیم دار هم گفته می شود یک ورق گسکت نسوز می باشد که برای بالای بردن مقاومت در برابر حرارت و فشار کاری با تعدای سیم نسوز در هنگام تولید در خط تولید مونتاژ می شود.

واشر کلینگریت سیم دار از شیت یا ورق های کلینگریت که در هنگام تولید با سیم های معمولا از جنس اتیل آغشته شده است توسط دستگاه CNC با توجه به الگو درخواستی برش داده می شود.

گسکت کلینگریت ساده

این محصول معمولا نسبت به مدل های دیگه کلینگریت دمای کمتر و فشار کمتری تحمل می نماید و با توجه به ضخامت ورق ورق کلینگریت تا 220 درجه سانتی گراد می تواند در  مقابل  حرارت مقاومت کند.

واشر کلینگریت ساده با توجه به ضخامت آن میزان تحمل فشار و درجه حرارت آن متفاوت می باشد.

گسکت کلینگریت گرافیتی

این محصول با پوشش دو طرفه تقریبا به اندازه 0.3 میلیمتر گرافیت پوشش دهی می شود که موجب می شود حرارت قطعات خیلی با کمتر به واشر کلینگریت رسیده و در نتیجه طول عمر بیشتری داشته باشد.

با توجه به ضخامت پوشش گرافیتی از -100 درجه سانتی گراد تا 550 درجه سانتی گراد حرارت غیر مستقیم را تحمل  کند.

ورق نسوز کلینگریت دارای  دو دسته ی اصلی میباشد ورق نسوز کلینگریت سیم دار و بدون سیم .البته این ۲ دسته به صورت ۴نوع تولید میشود که به شرح زیر می باشند :

ورق نسوز کلینگریت سیم دار :  تحمل حرارتی  ˚580c

ورق نسوز کلینگریت بدون سیم : تحمل حرارتی ˚550c

ورق نسوز کلینگریت گرافیتی سیم دار : تحمل حرارتی ˚650c

ورق نسوز کلینگریت گرافیتی بدون سیم : تحمل حرارتی  ˚600c

 

در ذیل به شرح مختصری در ویژگی های ورقهای فوق اشاره می گردد .

۱– ورق نسوز کلینگریت سیم دار

این ورق نسوز بسیار پرکاربرد و مورد توجه صنعتگران است.

به جز متریالی که در بالا به آن اشاره نمودیم ؛ در ساختار این نوع ورق  لایه هایی از سیم فولادی به کار رفته است که منظور از استفاده این لایه ها برای بالا بردن استحکام مکانیکی آن است. 

 این ورق همچنین توانایی  تحمل تا  ˚c580حرارت را دارد.

۲– ورق نسوز کلینگریت بدون سیم

این نوع  ورق در واقع نوع معمولی ورق نسوز است که در آن سیم به کار برده نمیشود.

البته کاربردهای زیاد و متفاوتی دارد و همچنین توانایی تحمل تا  ˚c550 حرارت را دارا میباشد.

۳- ورق نسوز  کلینگریت سیم دار گرافیتی

این ورق پرچم دار ورق های نسوز از نوع کلینگریت می باشد . ساختار این نوع ورق همان ساختار ورق نسوز سیم دار است،اما تفاوت آن لایه ای از گرافیت است که بر سطح آن کشیده شده است و تاثیر این لایه گرافیتی بر ورق نسوز این است که سبب می گردد تا توانایی تحمل دمایی بسیار بیشتری نسبت به انواع دیگر داشته باشد و باعث عدم چسبیده شدن سطوح به یکدیگر شود . به همین دلیل این ورق یکی از مهمترین نوع از ورق نسوز شناخته شده است و بسیار پرفروش و پرکاربردتر در صنعت به شمار می آید.

۴ – ورق  کلینگریت بدون سیم گرافیتی

ساختار این نوع ورق مانند ورق نسوز بی سیم است. اما تفاوتش در اینجاست که یک لایه گرافیتی بر روی آن کشیده شده است  که سبب می گردد توانایی تحمل ۶۰۰ درجه سانتیگراد در برابر حرارت را داشته باشد که نسبت به نوع معمولی بدون سیم بیشتر است. این نوع ورق کاربردهای زیادی در صنایع گوناگون دارد.

کاربردهای ورق کلینگریت

همه ی انواع ورق های نسوز اعم از ورق نسوز سیم دار و بدون سیم ،سیم دار گرافیتی و بدون سیم گرافیتی دارای کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف و البته تا حدودی یکسان هستند و یکی از راه حل های مطمئن در کاربردهای صنعتی مانند آب بندی فلنج ها ، واشر بخار و … محسوب می شوند و با توجه به این ویژگی های خاص و منحصر به صورت عمده در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، صنایع غذائی ، تصفیه خانه های آب ، صنایع خودرو سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند . برخی دیگر از موارد کاربرد ورق های کلینگریت به شرح ذیل می باشند :

– تولید و ساخت انواع آب بندها و واشرها و استفاده در فلنچ های مناسب برای دستگاه های بخار  و محیط های دارای آب سرد و گرم  که برای این امر بسیار انتخاب درست و مناسبی می باشند .

– ساخت انواع واشر سر سیلندر و واشر موتور ماشین و موتور و ساخت انواع واشر نیروگاه ها

– مورد استفاده در سوپاپ ها و پمپ ها

– مورد استفاده به عنوان عایق بندی سیستم های حرارتی  و  برودتی

– مناسب برای عایق کاری در محیط های حاوی الکل، انواع روغن با حرارت بالا، مشتقات نفتی ،سیستمهای بخار، اسید و آب داغ و شور

– مناسب جهت درز بندی انواع دستگاه های مواد نفتی و تولید واشر های ضد بنزین و ساخت انواع واشر سکو های نفتی

– به دلیل تحمل فشار تا ۱۰۰ بار (کمیت فشار) و مقاومت حرارتی بسیار بالائی که دارند بهترین گزینه استفاده در محیط های اسیدی و بازی ( با توچه به PH ورق ) و مشتقات نفتی می باشند .

ورقهای کلینگریت و سایر ورقهای بدون آزبست ( Non-Asbestos ) در ضخامت های 0.5 تا 5 میلیمتر و در ابعاد های

1.5×1.5  و 1.5×2 ( متر ) به صورت متداول در دسترس می باشند و نیز در ابعادهای 1.5×3 و 1.5×4 و 2×3 ( متر ) به صورت سفارشی نیز تامین می گردند .